Kraj

Nowy opat w Krakowie-Mogile

Kościół Pon. 17.01.2022 14:36:41
17
sty 2022

W Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile, skąd corocznie transmitujemy na antenie Katolickiego Radia Podlasie uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego, miała miejsce 15. stycznia niezwykła ceremonia benedykcji nowego opata.

Benedykcja (błogosławieństwo) opata to ceremonia liturgiczna, w której biskup wyprasza łaski potrzebne przyszłemu przełożonemu klasztoru w nowych obowiązkach. Błogosławieństwo to sprawowane jest w obecności wspólnoty danego klasztoru, podczas uroczystej Mszy świętej. Obrzęd zaczyna się po Ewangelii, przedstawieniem kandydata; następnie biskup wygłasza homilię, w której poucza błogosławionego o jego nowych obowiązkach, a także odbiera od kandydata jego przyrzeczenie. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych oraz po odczytanej przez biskupa uroczystej modlitwie, nowemu opatowi zostają wręczone insygnia: reguła zakonna i pierścień oraz mitrę simplex i pastorał.

W sobotę 13. listopada 2021 r. we wspólnocie zakonnej mogilskich cystersów odbyła się kapituła wyborcza na urząd opata. Podczas trzeciego głosowania jeden z kandydatów uzyskał wymaganą prawem liczbę głosów. W związku z tym o. opat Eugeniusz Augustyn OCist – opat Opactwa Cystersów w Wąchocku, opat prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cysterskiego, który przewodniczył wyborom, ogłosił, że nowym opatem został wybrany o. Adrian Mróz OCist.

Benedykcja opacka odbyła się w sobotę 15. stycznia 2022 r. podczas Mszy św. o godz. 11.00 w bazylice Świętego Krzyża w Krakowie-Mogile. Uroczystości przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, a uczestniczyli w niej liczni cystersi z Polski oraz dyrektor naszej rozgłośni ks. kan. Andrzej Sochal.

Nowy opat o. Adrian Marek Mróz OCist u rodził się 17 maja 1961 r. w Wołominie k. Warszawy. Po maturze (Technikum Geodezyjne w Warszawie) w 1981 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni). Studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie i równolegle na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie UKSW) ukończył w 1988 r. W tymże roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski w Ołtarzewie k. Warszawy. W latach 1988-1990 pracował w parafii pallotyńskiej w Radomiu. Odpowiadając na apel przełożonych, w 1990 przeniósł się do Regii Miłosierdzia Bożego Księży Pallotynów we Francji. W latach 1990-1992 zajmował się pracą duszpasterską i wychowawczą w Paryżu; w latach 1992-1998 pracą w szkolnictwie francuskim w Lycee Professionnel Prive Notre Famille w Osny (Val d’Oise). W 1998 r. wstąpił do Zakonu Cysterskiego w Opactwie Mogilskim w Krakowie-Mogile. Uroczystą profesję monastyczną złożył w 2002 r. Jako cysters pracował w charakterze duszpasterza, wikariusza parafii, katechety szkół średnich, wychowawcy młodzieży w klasztorze w Mogile i na Szklanych Domach w Krakowie. W latach 2012-2013 był przeorem w klasztorze Szklane Domy, a w latach 2013-2020 przeorem w Opactwie Mogilskim.

Składamy najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Najświętszej nowemu opatowi i mówimy „Do zobaczenia we wrześniu!”, podczas kolejnego odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.xPB
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.