Kraj

14-sta emerytura bez żadnego wniosku

Region Czw. 09.09.2021 09:51:51
09
wrz 2021

Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Oznacza to, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury.

Czternasta emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Dodatkowa wypłata w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.
- Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. - Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.- dodaje rzeczniczka.


Katarzyna Krupicka
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
[MSz]

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.