Kraj

Uderzenie w zorganizowaną przestępczość

Region Wt. 06.07.2021 14:41:07
06
lip 2021

Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili grupę przestępczą. Grupa specjalizowała się w przemycie i produkcji papierosów. Zatrzymano 8 osób.

Funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej wraz z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej z Lublina przeprowadzili wspólne działania mające na celu likwidację zorganizowanej grupy przestępczej. Szajka zajmowała się przemytem i produkcją papierosów.

Czynności prowadzone były w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu.

W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze przeszukali kilka posesji w woj. łódzkim. Ujawnili blisko 80 tys. sztuk papierosów oraz ponad 80 kg krajanki tytoniowej o łącznej wartości rynkowej ok. 100 tys. zł.

Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli środki finansowe w kwocie 95 tys. zł, pojazdy o łącznej wartości 73 tys. zł oraz 350 g materiałów wybuchowych.
W wyniku podjętych działań zatrzymano też 8 osób, w tym organizatora grupy przestępczej.

Z ustaleń prowadzonego śledztwa wynika, że od stycznia 2018 r. do września 2020 r. na terenie kilku województw (m.in. lubelskiego i łódzkiego) działała zorganizowana grupa przestępcza. Sprawcy nielegalnie sprowadzali i produkowali wyroby akcyzowe w ilości nie mniejszej niż 1,1 mln paczek papierosów i ponad 170 kg tytoniu nie oznaczonych polskimi znakami akcyzy.

Uszczuplenia Skarbu Państwa sięgają ponad 13 mln zł.

Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jeden z nich kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Na podstawie zebranego materiału dowodowego i na wniosek prokuratora wobec czwórki podejrzanych sąd zastosował trzymiesięczny areszt.


Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej w Lublinie
Michał Deruś

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.